FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj

Rodzaje ran

 
Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Medic-nin Academy / Lekcje
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat

Autor Wiadomość
Akamaru$
Hebi
Hebi



Dołączył: 26 Lip 2008
Posty: 838
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4

Płeć: Kobieta

  Wysłany: Nie 16:46, 14 Gru 2008 
Temat postu: Rodzaje ran

vulnera - rany

vulnus apertum - rana otwarta

vulnus caesum/vulnus scissum - rana rąbana
Rana rąbana - rana ta powstaje w wyniku działania ciężkiego narzędzia o ostrej krawędzi (siekiera, tasak), godzącego z dużą siłą - prostopadle lub skośnie do krawędzi ciała. Ma charakter rany ciętej, ale jest od niej większa i głębsza. Powoduje rozległe uszkodzenia tkanek głębiej położonych.

vulnus conquassatum - rana miażdżona
Rana miażdżona (łac. Vulnus conquassatum) - rana powstająca na skutek silnie działającego tępego urazu. Poddane nadmiernemu ciśnieniu tkanki powodują rozerwanie naczyń krwionośnych i tworzenia się głębokiego krwiaka. Brzegi rany są z reguły nieregularne i najczęściej zanieczyszczone. Może również dojść do zmiażdżenia tkanki kostnej. Stwarza szczególnie duże zagrożenie zakażeniem.

vulnus contusum - rana tłuczona
Rana tłuczona (łac. Vulnus contusum) - rana powstająca na skutek uderzenia tępym przedmiotem głównie prostopadle do powierzchni ciała z bardzo dużą siłą. Jej charakterystyczne cechy to nierówność brzegów otartych z naskórka, nieregularny kształt oraz uszkodzenie otaczających tkanek tj. krwiak, stłuczenie, obrzęk.

vulnus ictum - rana kłuta
Rana kłuta (łac. Vulnus ictum s. punctatum) charakteryzuje się bardzo małą powierzchnią widoczną na skórze i poważnymi nieraz uszkodzeniami wewnętrznymi ciała. Jest ona głęboka i w jej wyniku mogą ulec uszkodzeniu narządy wewnętrzne, które mogą się skończyć późniejszymi powikłaniami (np. przebicie ścięgna może spowodować jego dożywotnią niesprawność, przebicie mięśnia może spowodować uszkodzenie żyły lub tętnicy, czego wynikiem może być wewnętrzny wylew lub krwotok, a przebicie takich narządów jak serce lub wątroba może być przyczyną śmierci).

vulnus incisivum/vulnus sectum - rana cięta
Rana cięta (łac. Vulnus incisivum lub sectum) to rana powstająca na skutek działania przedmiotów ostrych (najczęściej noży), jednak w odróżnieniu od rany kłutej jest ona zadana poprzez przeciągnięcie ostrza po powierzchni skóry, a nie wbicia. Rany cięte mogą być różnej szerokości i głębokości, czasami może dojść do przecięcia ścięgna. Wszystkie rany należy opatrzyć w celu zapobiegawczym. Najczęściej używanym środkiem jest woda utleniona. Jodyna może służyć jedynie do posmarowania skóry wokół rany. Jeżeli rana jest poważna, a krwawienie bardzo obfite należy zastosować opatrunek uciskowy, oraz zgłosić się do lekarza. By rana krwawiąca zrastała się zszywa się brzegi lub zakłada klamry. Samodzielnie można użyć pasków do zamykania ran.

vulnus lobatum - rana płatowa

vulnus laceratum - rana szarpana
Rana szarpana (łac. Vulnus laceratum) - rana powstająca w wyniku działania zakrzywionego narzędzia o tępej krawędzi (hak, bosak), godzącego skośnie lub stycznie do powierzchni ciała. Ma nieregularny kształt i poszarpane, nierówne brzegi. W głębi rany widać niekiedy strzępy oderwanych tkanek. Wskutek zakażenia wywołanego przez obecność zniszczonych, obumarłych tkanek rana goi się źle i pozostawia dużą bliznę.

vulnus morsum - rana kąsana/gryziona
Rana kąsana morsum s. morsufactum - rana spowodowana ugryzieniem (ukąszeniem) przez zwierzę (najczęściej dzikie). Postać zewnętrzna rany jest często odwzorowaniem szczęki zwierzęcia (zespół ran kłutych) lub w niektórych przypadkach jest to rana szarpana.

W powyższym przypadku należy niezwłocznie upewnić się, czy dane zwierzę było szczepione przeciw wściekliźnie. Jeżeli nie było, lub nie ma na to całkowitej pewności, należy podać poszkodowanemu zastrzyk surowiczny przeciw wściekliźnie.

vulnus occultum - rana ukryta/rana wewnętrzna

vulnus perforans/vulnus penetrans - rana drążąca

vulnus sclopetarium - rana postrzałowa
Rana postrzałowa (Vulnus sclopetarium) - rana powstająca na skutek działania pocisków z broni palnej lub odłamków pocisków, min, granatów, bomb itp.

Wyróżnić można trzy rodzaje ran postrzałowych:
styczna - powstała wskutek uszkodzenia zewnętrznej powierzchni ciała przez pocisk lub odłamek; wyglądem przypomina ranę szarpaną,
ślepa - powstała wskutek działania pocisku lub odłamka, który naruszył skórę i tkanki wewnętrzne tworząc ranę wlotową i kanał a następnie utkwił wewnątrz ciała,
przelotowa - powstała wskutek działania pocisku lub odłamka, który naruszył skórę i tkanki wewnętrzne tworząc ranę wlotową (mniejszą) i kanał a następnie opuścił ciało tworząc dodatkowo ranę wylotową (większą).

vulnus transfigens - rana przeszywająca/przenikająca na wylot

vulnusculum - mała ranka draśnięcie/otarcie
Otarcie (łac. excoriation) – rana, która powstaje na skutek kontaktu skóry z szorstką powierzchnią (ściana, asfalt, chodnik); to szereg ran dartych (szarpanych) różnej głębokości i powierzchni uszkadzających naskórek i tkanki pod nim leżące. Rana szczypie, boli. Krwawienie z całej powierzchni rany nie jest zbyt obfite. Rana goi się źle (ropnieje ze względu na obecność ciał obcych).

vulnus veneatum - rana zatruta


Zaliczenie lekcji = 10 chakry


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Medic-nin Academy / Lekcje Wszystkie czasy w strefie GMT + 4 Godziny
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group | | autumn Style by ArthurStyle
Regulamin